Máte domova svobodu zařídit si (alespoň malou) část prostoru zcela podle sebe?
Tj. například pokud z celého srdce toužíte mít na zdi plakát papouška, můžete jít a pověsit ho?
Domov v nás má totiž vytvořit pocit PŘIJETÍ – že jsme v pořádku takoví, jací jsme. To nám dává zdravé sebevědomí a nutné ukotvení pro vytváření života ze svého středu, v souladu sama se sebou.
Vědomí, že naše potřeby a touhy jsou v pořádku,
je základem schopnosti žít v souladu sama se sebou.
MÍT DOMA MOŽNOST SE SEBEVYJÁDŘIT
Jako naprosté minimum prostoru, o kterém byste měli mít u sebe doma svobodu rozhodovat, je trojkombinace 1 stěna + 1 okno + 1 koutek.
Nebo nějaká její varianta, která vám dává možnost se v rámci svého domova sebevyjádřit o tom, co je pro vás bytostně důležité. Tedy například pokud:
Domov, kde jsme přijímaní a máme svobodu BÝT sami sebou,
zásadně posiluje naše sebevědomí, kreativitu a naplnění.
KDYŽ RODINA BRBLÁ
Je ale možné, že takovou svobodu doma nemáme a své potřeby a touhy proto pravidelně upozaďujeme.
Denně nakupovat, vařit, uklízet, to je v pořádku. Ale pověsit si na zeď v obýváku plakát papouška, to už je problém.
„To je tak trapné… “ brblají děti a dávají jasně najevo, že dát na zeď v obýváku plakát s papouškem je dost mimo mísu. Nevědomky nám tím sdělují, že je s námi něco špatně, byť jejich individuální vkus je při výzdobě jejich pokojíčků rodinou respektován.
Partnera rozčílí, když přemístíte nože na kuchyňské lince z jednoho rohu do druhého. Každodenní práce v kuchyni leží téměř výhradně na vašich bedrech, on ale vyžaduje, aby byla kuchyně uspořádaná podle jeho gusta. A nejen kuchyně, ale taky ložnice, kam pořídil gigantické vestavěné skříně a pohřbil tím váš sen o vzdušné ložnici bez nábytku.
V zájmu zachování rodinné harmonie podstavec s noži vrátíme na původní místo a nechtěné skříně v ložnici se zapřením skousneme. Plakát s papouškem sundáme ze zdi a srolovaný schováme za skříň, případně rovnou odneseme do sklepa.
Čím déle na papouška padá prach,
tím více v nás něco umírá.
A tak i když je doma „klid“, jeho cena je velmi vysoká…
… protože děti neuvidí naplněnou, sebevědomou mámu a tento vzor si ponesou s sebou do života. V partnerském vztahu začne vznikat nerovnováha. Místo aby partneři společně rostli, sílili a prosperovali, začne mezi nimi vznikat propast.
Jak z této situace ven? A je to vůbec možné?
Dobrá zpráva je, že je možné vnést více rovnováhy do domácího prostoru a tím více sebevyjádření, sebesouladu a naplnění do vašeho života.
Začněte následujícími 2 kroky:
KROK Č. 1 – UDĚLEJTE SI JASNO
Projděte pozorně a beze spěchu svůj příbytek a odpovězte si na otázky z následujícího dotazníku:
KROK Č. 2 – PODÍVEJTE SE NA SVŮJ BYT Z NADHLEDU
Dále si načrtněte od ruky jednoduchý plánek bytu a zaznačte si:
Odložte růžové brýle a buďte sami k sobě opravdu pravdiví.
Pokud vám například rodina nedávno zatrhla návrh na nové židle u kuchyňského stolu a trvá na těch současných, zatímco vy už potřebujete stylově zcela jiné, tak jídelní židle nejsou to, nad čím máte kontrolu. Pokud je z obýváku herna pro psa vašich dětí a vy tam nemůžete udělat hezké rodinné sezení, po kterém toužíte, tak nad obývákem nemáte kontrolu. A to přestože v něm pravidelně utíráte prach a luxujete…
Co jste se o svém domově z dotazníku a plánku dozvěděli?
Jak velkou (či malou) máte doma svobodu se vyjádřit? Tj. otisknout do prostoru to, co je pro vás bytostně důležité?
Necenzurujte své pocity.
Buďte k sobě upřímná/ý.
Co byste chtěli jinak?
NENECHÁVEJTE PAPOUŠKY VE SKLEPĚ
Nenechávejte své „papoušky“ (tj. své sny, touhy, věci pro vás důležité) ležet za skříní nebo ve sklepě. Je velmi obtížné být sami sebou v životě (tj. v práci, volném čase, ve vztazích atd.), když nemůžeme být sami sebou doma.
Autentický domov vnitřně posiluje a utvrzuje v tom,
že jste v pořádku taková/ý, jaká/ý právě jste.
Domov nebo alespoň jeho část by vám měl zrcadlit vaše:
Zkrátka to, co je pro vás osobně důležité (třeba pestrobarevný plakát s papouškem). Co ve vás vytváří pocit blaha, tepla, radosti, chvění, snění, dobrodružství či jakýkoli jiný pro vás důležitý pocit.
ODRAZOVÝ MŮSTEK PRO NAPLŇUJÍCÍ ŽIVOT
Sebevyjádření je klíčem k naplňujícímu životu, který NÁM dává smysl. Když můžete být doma sami sebou, tak se to přirozeně promítne do všech oblastí vašeho života.
Když nás příbytek posiluje v naší jedinečnosti, tvořivosti a hodnotách, tak se stává odrazovým můstkem pro:
Být sami sebou ve vnějším světě je o hodně jednodušší,
když můžeme být sami sebou doma.
Pokud cítíte, že potřebujete doma více prostoru pro sebevyjádření, vyjednejte si ho. Bude to prospěšné (win-win) pro celou vaši rodinu. Vaše větší vnitřní harmonie posílí všechny vaše blízké – budete mít pro všechny více energie, lásky a zdravé empatie.
Tento článek je volným pokračováním článku Proč je důležité mít autentický domov. Najdete ho ZDE >> a dozvíte se v něm mimo jiné, co se stane, když bude romantik dlouhodobě bydlet ve strohém a neosobně zařízeném prostoru.
Hledáte další inspiraci, jak žít a bydlet v souladu sama se sebou?
Najdete ji v knize Návrat domů – Jak být šťastná a plná sil ve 21. století (vydal Smart Press).
… p.s. pokud už knihu Návrat domů máte, tak další praktické informace jak vytvořit autentický příbytek najdete v kapitole Domov – základní opěrný bod vašeho života, včetně cvičení na str. 113
Pro další Feng Shui inspiraci přímo do vašeho mailu si stáhněte tento eBook ZDARMA
eBook Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii – ke stáhnutí ZDE >>